October 11, 2017

County Commission Committees

ANMIAL CONTROL (JAN. ANNUALLY)
Patsi Gregory 
Dr. Dan Hitch
Stacey Moore
Stephanie Bradley
Eric Roberts

Finance Audit (JAN. ANNUALLY)
Ervin Brown
Dennis Wade
Michael Dorris
Frank Spain
Lanny Adcock
Tommy Baggett
Don Eden
Brad Mooreland
George Hatcher
BEVERAGE (SEPT. EVEN YEARS)
Ervin Brown
Michael Dorris
Kevin Gray
Bill Moore
Eric Roberts
FINANCE INVESTMENT (JAN. ANNUALLY)
FINANCE MANGAGEMENT ACT OF 1981
RESOLUTION NO. 12219272
PER TCA 5-21-105 (a) (2)
Billy Vogle, County Mayor      Ex Officio
Kendra Shelton, Trustee          Ex Officio
Faye Stubblefield
Bob Stroud
Tommy Jackson
BUDGET (JAN. ANNUALLY)
RESOLUTION NO. 12219272
PER TCA 5-21-105 (a) (1)
Keith Hoover – Chair
Faye Stubblefield
Dennis Wade
James Bowens
Burton Glover
FINANCE MANAGEMENT (SEPT. ANNUALLY)
TCA 5-21-101, et. seq.
Billy Vogle, County Mayor
Chris Causey, Director of Schools
Delvin Hester, Road Superintendent
4 citzens elected by county Commission (need not be from County Commission)
Bill Moore
Bob Hogan
Scott Ballard
Michael Dorris
BUILDINGS AND GROUNDS
(SEPT. EVEN
YEARS)
Bill Moore
Eric Roberts
Burton Glover
James Bowens
Bob Hogan
FIRE (SEPT. EVEN YEARS)
Stacey Moore
Kevin Gray
Michael Dorris
Jeff Ayres
Frank Spain
CHAIR OF COUNTY COMMISSION
(SEPT. ANNUALLY)
Billy Vogle
CHAIR PRO-TEM (SEPT. ANNUALLY)
Bob Hogan
Law Enforcement (SEPT. EVEN YEARS)
Eric Roberts
Dennis Wade
Scott Ballard
Kevin Gray
Jeff DeLong
COUNTY ATTORNEY (NOV.  2 YEARS BY CONTRACT)
Clyde Richert
DELINQUENT TAX (SEPT. EVEN YEARS)
Faye Stubblefield
Stephanie Bradley
Tommy Jackson
Darrell Woodard
Dennis Wade
LEGISLATIVE (SEPT. EVEN YEARS)
Patsi Gregory
Burton Glover
Ervin Brown
Scott Ballard
Bob Hogan
EDUCATION (SEPT. EVEN YEARS)
Bill Moore
Bob Stroud
Mike Ellis
Stephanie Bradley
Darrell Woodard
NOMINATIONS (SEPT. EVEN YEARS)
Faye Stubblefield
Randy Wilson
Bob Stroud
Ervin Brown
Stacey Moore
ETHICS (JULY ANNUALLY)
Neil Sutherland 
Burton Glover
Chris Traughber
Randy Wilson
Patsi Gregory
3 Commissioners
1 Constitutional County Officer
1 Member from Committee or Board
PERSONNEL (SEPT. EVEN YEARS)
Chris Locke
Caleb Fuqua
Don Eden
Bob Hogan
Ervin Brown
Billy Vogle               Ex Officio
Jody Stewart           Ex Officio
EMERGENCY MANAGEMENT SERVICE
AMBULANCE/CIVIL DEFENSE (SEPT. EVEN YEARS)
Don Eden
Faye Stubblefield
Randy Wilson
Stacey Moore
Frank Spain
SOLID WASTE
Randy Wilson 
Don Eden
Bill Moore
Burton Glover
Patsi Gregory
SAFETY COMMITTEE (JAN. ANNUALLY)
RESOLUTION-JAN. 18 1993
ROBERTSON COUNTY TOSHA REP. PERMANENT CHAIRMAN
2 members elected by County Commission
3 members appointed as employee representatives by
County Mayor after conferring with Department Heads
James Bowens                             County Commission
Mike Ellis                                      County Commission
Donna Dorris                               Employee Representative
Laura Kindred                              Employee Representative
Lt. Brad Edwards                         Employee Representative
R. L. Douglas                               TOSHA

 


BOARDS, COMMISSIONS, AGENCIES AND POSITIONS
ELECTED OR OTHERWISE APPOINTED BY THE
ROBERTSON COUNTY BOARD OF COMMISSION


 

 

AGRICULTURE
TCA 49-50-104 (JAN. ANNUALLY-2 YEAR TERMS, VARIOUS
EXPIRATION DATES)
3 Commission Members required
Joel Bernard           2019
Randy Wilson         2019
Denise Routzahn    2019
Jeff Ayres                 2019
Burton Glover         2020
Tom Head                2020
Naomi Riggs            2020
EMERGENCY COMMUNICATIONS
DISTRICT BD. (E911) TCA 7-86-105 (b) (1) &
5-6-106 (JAN. – 4 YR. TERMS)
Nancy Johnson       2021
Faye Stubblefield   2020
Gwen Martin           2022
Bruce Dean              2019
R. L. Douglas           2022
Jim F. Ring, II         2019
Russell Gupton       2019
Bill Holt                    2020
Jason Head              2020
EQUALIZATION BOARD
TCA 67-1-401 (a) (APRIL – 2 YEAR TERMS, EVEN NUMBERED YEARS)
Bill Jones                      2020
David Love                   2020
Dickie Lee                    2020
Bob Lipscomb             2020
Doug Aldrich               2020
Jeff Bradley                 2020

HANDICAP ADVISORY BOARD
(SEPT. ANNUALLY
)
2 members from County Commission
3 citizens appointed by County Mayor
Arthur Garrison
Rev. Frank Evans
Deborah Justice
Ervin Brown
Bob Hogan

Highland Crest College BD. – 2 YR.
Dr. Grant Bell         County                July, 2018
Leslie Diehm          County                July, 2018
Clyde Richert          City                     July, 2018
Sharon Hargraves  City                     July, 2018
Chamber                                               July
Jean Baker            Ind. Dev. Bd.       July
Billy Batson            College                Indefinite Term
HEALTH AND SAFETY STANDARDS BOARD (OCT. ANNUALLY)
Tommy Baggett
Keith Hoover
Eugene Federman
W. O. (Bill) Jones
Steve Haley
HISTORIAN TCA 5-18-01 (INDEFINITE TERM)
Yolanda Reid
BOARD OF ZONING APPEALS
TCA 13-7-106 (JAN. 5 YEAR TERMS, VARIOUS EXPIRATION DATES)
Don Darraugh             2020
Bob Stroud                   2022
Rick Robinson             2022
Andy Teasley                2019
Buddy Bryant               2020
INDUSTRIAL DEVELOPMENT BOARD
CHAPTER 226, PRIVATE ACTS OF 1990
(SEPT. EVEN NUMBERED YEARS)
REGULAR TERMS – 6 YEARS
Whitfield Hamilton       2024
Caleb Fuqua                    2024
Matt Burnett                   2024
Robert H. Ralston, II    2020
Roger Blackwood           2020
Tony Neal                        2020
Jessica Blackburn          2022
Ted Jamison                   2022
Ralph Illges                     2022
CONSTRUCTION BOARD OF APPEALS
JANUARY, ANNUALLY
Matt Burnett
Steve Powell
Tracey Barrow
Jerry Reynolds
Lanny Adcock
JAIL DISCIPLINARY REVIEW BOARD
TCA 41-2-111 (c)
APRIL 1 YEAR TERMS
Appointed by Sheriff subject to approval by
County Copmmission, 1 member from Sheriff’s Office, 2 citizens
Kenneth Drake
Linda Royer
Patrick Traughber
Jerrilynn Jones
Nichole Simmons
Josh Wiley
Leslie White
RECORDS COMMISSION, PUBLIC TCA 10-7-401, MAY
1 County Commissioner for 4 year term
1 Judge of a Court of Record by all such
Judges holding court in Robertson County
Register of Deeds                          Ex Officio
County Clerk                                  Ex Officio
County Historian                          Ex Officio
Genealogist appointed by County Mayor
Ervin Brown
Judge Joel Perry
Connie Stroud
Yolanda Reid
Angie Groves
Mark Lowe
LIBRARY BOARD (REGIONAL)
TCA 10-3-103
JULY – 3 YEAR TERMS
2 members from Robertson County
Jane Ligon (County)            2020
Jerome Ellis (City)               2020LIBRARY BOARD (ROBERTSON COUNTY)
TCA 10-13-103 JULY – 3 YEAR TERMS
VARIED EXPIRATION DATES
Corinne Balthrop, Chair (County)   2019
Bill Moore                           (County)  2021
Susan Long Marks            (County)  2020
Karen Shoemaker              (City)       2020
Bobby Trotter                     (City)       2018
Anita Fentress                    (City)       2019
Chris  Causey             (City/County) 2019
VETERANS SERVICE OFFICE
TCA 5-3-111 (INDEFINITE TERM)
Dan RileyWORK RELEASE COMMISSION
TCA 41-2-134 (JANUARY – 4 YR. TERMS)
3 members appt. by Sheriff subject to
County Commission confirmation
Tommy Baggett     2022
Lanny Adock          2022
Faye Stubblefield   2022
MEDICAL EXAMINER
Dr. Scott Jordan
WORKHOUSE BOARD TCA 41-2-104
2 COUNTY COMM. (JAN. – 2 YR. TERMS)
Billy Vogle                Ex Officio
Darrell Woodard     2020
Stacy Moore             2020
Don Eden                 2019
Bubba Dorris           2019
PLANNING COMMISSION – ROBERTSON CO.
REGIONAL – TCA 13-3-101
(FEB. – 4 YEAR TERMS, VARIED EXP. DATES)
Nominated by County Mayor, subject to confirmation by
TN State Planning Office
Rick Green                                 2022
Eugene Federman                    2022
William Bell Henry                  2022
Danny Borthick                        2020
Kay Bagby                                  2020
Keith Hoover                             2021
W. O. (Bill) Jones                     2021
Don Langford                            2021
Tommy Baggett                        Ex Officio
(County Mayor’s designee)
JOINT AIRPORT BOARD (DEC. – 5 YR. TERMS)
Glen Roberts        (County)              2020
Paula Eller             (County)             2019
Neil Peterson         (City)                  2022
Henry Ruth            (Joint)                2018
Marvin Smith         (City)                  2019
Chris Simpkins      (Joint)                2021
Kirk Johnson           (Joint)              2018
HEALTH BOARD (JAN. – 4 YEAR TERMS)
TCA 68-2-101
2 physicians from list of not more than 4 nominated by
convention of physicians called by County May for that purpose1 dentist from list of 3 county dentists nominated by county or
District Dental Society1 pharmacist from list of 3 county pharmacists nominated by
County or district Pharmaceutical Society1 graduate nurse form list of 3 county nurses nominated by
County or District Nursing AssociationBy Resolution, the county Commission may provide for election
of a veterinarian and elect a veterinarian.By Resolution, the County Commission may provide for election
of a consumer representative and elect such a representative.Dr. Scott Jordan              County Medical Officer         Ex Officio
Dr. Chris Causey                    Director of Schools              Ex Officio
Howard R. Bradley          County Mayor                     Ex Officio
Dr. Tommy Crunk            Physician                              2020
Dr. Mark Pennington        Physician                              2020
Dr. Kevin Fisher              Dentist                                  2020
Dr. Don Sloan                 Pharmacist                            2020
Marilyn Worsham            Graduate Nurse                      2020
Dr. Kevin Wood               Veterinarian                          2020IMPACT FEES COMMITTEE (OCTOBER 2014)
Lanny Adcock
Tommy Baggett
Bill Jones
Carol Cordrey
Margot Fosnes
Gwen Martin